Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Yüzüncü Yıl Logosu Atatürk
  "Kitap İyileştirir" Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası
  10.01.2023

                 Mersin Adliyesi önünde Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan ÖZTOPRAK, Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa KAHVECİ, Baro Başkanı Gazi Özdemir, İl Emniyet Müdürü Mehmet ASLAN,  İl Jandarma Komutanı Necip ÇARIKÇIOĞLU, Sahil Güvenlik Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, Hâkimler ve Cumhuriyet Savcıları, İl Müftüsü Aydın YIĞMAN, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin özgür Yalçın, İl Milli Eğitim Müdürü Adem KOCA, TEDAŞ İl Müdürü Tayfun SEVİNDİK, İl Sağlık Müdürü DR. Emrah CEVİZ, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş DEMİR, Vergi Dairesi Başkanı Seyfettin BAYSAL, Gümrük Bölge Müdürü Osman GÜLLÜCE ve il protokolünün katılımıyla Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyasının ikincisi düzenlenmiştir. 

                 

                  Törende söz alan Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan ÖZTOPRAK:

                  " Ceza İnfaz kurumlarımızdaki hükümlülerin, cezalarının infazı ile ulaşılmak istenilen temel amaç, öncelikle genel ve özel önlemeyi sağlamak, bu maksatla hükümlünün yeniden suç işlemesini engelleyici etkenleri güçlendirmek, toplumu suça karşı korumak, hükümlünün; yeniden sosyalleşmesini teşvik etmek,  üretken ve kanunlara, nizamlara ve toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk taşıyan bir yaşam biçimine uyumunu kolaylaştırmaktır.

                  İnfazın temel amacı doğrultusunda; ceza infaz kurumlarımızda hükümlü ve tutukluların kendilerini geliştirmeleri, boş zamanlarını etkin bir şekilde kullanmaları amacıyla kütüphaneler oluşturulmuştur.

                  Kütüphanelerdeki yayınların nicel ve niteliklerinin arttırılması için Bakanlığımız tarafından çeşitli çalışmalar ve faaliyetler sürdürülmekle birlikte  yayın sayısı yetersiz olan ve yeni açılan ceza infaz kurumlarındaki kütüphanelere öncelik verilmek kaydıyla ülke genelinde 31 Mayıs 2021 tarihinde "Bir Kitap, Bir Umut"  sloganıyla başlatılan “Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası” 18 Haziran 2021 tarihinde sona ermiştir.

                  Kampanya süresince 216 stantta ve kitap kumbaralarında toplam 256.376 adet kitap toplanmıştır.

   

                  Mersin il merkezi olarak 13.277 adet kitap toplayarak Türkiye genelinde ilk 3'e girdiğimiz için Adalet bakanlığımız tarafından Cumhuriyet başsavcılığımıza  " Teşekkür Belgesi" gönderilmiştir.

                  Önümüzdeki yıllarda da kitap bağış kampanyalarının geleneksel olarak düzenlenmesi planlanmaktadır.

                  Bu yıl ise Sayın adalet Bakanımızın talimatları doğrultusunda "Kitap İyileştirir..." sloganıyla“Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası"nı   ilk kitap bağışı ile hepbirlikte ülke genelinde eş zamanlı olarak  başlatacağız.

                  Kampanyamızın hayırlı olmasını dileyerek, destek ve katılımınızdan dolayı ayrıca  teşekkür eder, saygılar sunarım. " dedi.

                  Mersin Valisi Ali Hamza PEHLİVAN'ın konuşmasında : "Kitap'ın insanın yol arkadaşı olduğunu, Ceza İnfaz Kurumunda bulunan Hükümlü ve Tutukluların istifade edeceği Kütüphaneler için ikincisi düzenlenen kitap kampanyasının çok değerli buluyorum. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığının ilk kitap bağışı kampanyasında ülke genelinde ilk üçe girmesinden dolayı tebrik ederim. Bu kampanyanında aynı şekilde başarılı olacağına inanıyor,  bir kitap dahi olsa yapılan bağışının değerli olduğunu düşünüyorum " Dedi.

                  Konuşmalardan sonra törene katılan hazirun tarafından kitap kampanyası açılış kurdelesi kesilmiş, kurumlar tarafından getirilen kitaplar bağışlanmıştır.

  Adres

  İhsaniye Mahallesi Zeytinli Bahçe Caddesi Adalet Sarayı Akdeniz/Mersin

  Telefon

  +90 324 2321845

  +90 324 232 80 84

  E-Posta